bio

Iza Połońska portret
fot. HaWa

Wokalistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos) oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Elssnera. Uczestniczyła w kursach prowadzonych przez: Teresę Żylis-Gara (Monaco, Radziejowice), Toma Karuse (Hamburg), Ingrid Kremling (Hamburg, Wrocław) i Annę Serafińską (Warszawa). W latach 2003 – 2009 intensywnie koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech.

W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca (jeszcze podczas studiów) z łódzkim kompozytorem Piotrem Hertlem. Zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej, które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio i TVP. Na swym koncie w ostatnich 9 latach ma występy m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie u boku Wandy Warskiej. Ostatnie 3 lata wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE, a także kameralne projekty: PEJZAŻ BEZ CIEBIE, TRZY MIŁOŚCI, KOCHANY MÓJ BEŁZ, CZUŁOŚĆ, które współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem. 

W latach 2010 – 2016 współpracowała z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. W okresie 2012- 2017 była członkiem Zarządu Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM). 

30 września 2017 r. obroniła jednogłośnie pierwszy w Polsce doktorat w dziedzinie wokalistyki dotyczący wykonawstwa piosenki aktorskiej. Wśród Uczelni, z którymi współpracuje wymienić należy: Akademię Muzyczną w Łodzi, Szkołę Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach i Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi.

Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Pracowała z teatrami: Teatr Nowy im Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr Studyjny w Łodzi, Teatr Arlekin, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Prowadzi kursy i lekcje uwalniania głosu z ludźmi biznesu pomagając im odnaleźć swój prawdziwy głos, a także pomaga pozbyć się lęku w trakcie wystąpień publicznych.

Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, ze Zbigniewem Zamachowskim, z Mieczysławem Szcześniakiem, Wojciechem Myrczkiem,  z Anną Dymną i z Oleną Leoneko- Głowacką. 

9 maja 2019 w Narodowym Forum Muzyki miała miejsce premiera najnowszej płyty Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego PEJZAŻ BEZ CIEBIE, wydanej przez firmę DUX.  Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego Artyści postanowili przedstawić w nowym brzmieniu na 4 wiolonczele, akordeon i głos. Partię wiolonczel zagrał POLISH CELLO QAURTET złożony z 4 utalentowanych wiolonczelistów młodego pokolenia. Płyta jest poświecona pamięci Dominika Połońskiego, zmarłego w 2018 roku męża Izy Połońskiej,  który niezmiennie pozostaje jej Największą Inspiracją Artystyczną. Hasło Dominika WYOBRAŹNIA TWORZY RZECZYWISTOŚĆ nieprzerwanie kształtuje jej życie artystyczne i prywatne. 

W  pandemicznym czasie Iza Połońska pozostaje nadal aktywna, kreując nowe projekty. 2020 rok przyniósł współpracę i wspólny projekt WYSTARCZY BYĆ z kompozytorem i gitarzystą Witoldem Cisło – premiera projektu odbyła się 7 sierpnia w Warszawie (scena ROYAL WILANÓW). Natomiast 4 grudnia 2020 roku w Filharmonii Łódzkiej odbyła się prapremiera kolejnego projektu symfonicznego (streaming online), który Iza Połońska współtworzy z aranżerem Leszkiem Kołodziejskim „NIE JESTEŚ SAMA – piosenki Seweryna Krajewskiego”, artystce towarzyszy w koncercie wybitny jazzowy wokalista młodego pokolenia Wojciech Myrczek, natomiast w lutym 2021 roku TVP Kultura wyemitowała koncert z cyklu SCENA MUZYCZNA z materiałem z płyty Pejzaż bez Ciebie specjalnie nagranym na potrzeby programu. Wśród Artystów będących gośćmi tego cyklu znaleźli się m.in. Leszek Możdżer, czy Marcin Masecki. Koncert wciąż można oglądać na platformie VOD.

22 listopada 2021 miała miejsce premiera kolejnej płyty CD artystki SING! OSIECKA (SOLITON POLAND). Usłyszeć na nim można znane i lubiane piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego. Specjalnym gościem na solowej płycie artystki jest MIETEK SZCZEŚNIAK., z którym Iza Połońska zaśpiewała w duecie piosenkę BYLE NIE O MIŁOŚCI.